Obrazovanje, inovacije i pokretanje programa cjeloživotnog obrazovanja
Objavljeno na datum:
U budućnosti nam je cilj pokretanje programa cjeloživotnog obrazovanja i nastavak rada u zajednici pokretanjem projekata vezanih uz promociju zdravlja svih dobnih skupina. Tu prvenstveno mislim na nastavak projekta „Rijeka - zdravi grad”, gdje će naši studenti i nadalje u našim prostorima koji su prozračni i klimatizirani te vrlo ugodni za vježbanje, provoditi vježbe za starije osobe
Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci posvećen je visokoj edukaciji neliječničkih zanimanja u zdravstvu. O obrazovanju, uspjesima, inovacijama i brojnim aktivnostima razgovarali smo s prof. dr. sc. Danielom Malnar, Dekanicom Fakulteta zdravstvenih studija sveučilišta u Rijeci.
• Kako je došlo do osnivanja Fakulteta zdravstvenih studija i kakav je interes za upis?
Stručni su studiji na Medicinskom fakultetu u Rijeci bili prisutni više od 30 godina, a sve veći interes studenata za studiranje doveo je i do potrebe moderniziranja programa, ali i do potrebe ulaganja u razvoj profesija koje smo obrazovali. Kako bi tim zdravstvenim profesijama omogući ravnopravan razvoj i obrazovanje koji i zaslužuju 2014. godine osnovan je Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci kao prva institucija u Republici Hrvatskoj posvećena visokoj edukaciji neliječničkih zanimanja u zdravstvu.
Na Sveučilištu u Rijeci gotovo tradicionalno naši studijski programi su među prvih 10 studijskih programa, pa za jedno upisno mjesto konkurira 30 pristupnika u prosjeku. Razlog ovako velikog interesa učenika vjerojatno leži u atraktivnosti samih programa, ali i u mogućnosti dobivanja zaposlenja odmah po završetku studija ne samo u RH već i u okviru EU.
• Fakultet se stalno razvijao, i kadrovski, a uvode se i novi smjerovi?
Od osnivanja Fakulteta rukovodili smo se time da struka uči struku. U početku nismo imali znanstveno-nastavni kadar iz profesija koje obrazujemo, a danas je situacija bitno drugačija, imamo izvanrednu profesoricu i dvije docentice iz područja sestrinstva, dvoje docenata iz područja fizioterapije i izuzetno smo ponosni jer prvi u Hrvatskoj imamo doktoricu znanosti i docentu u području primaljstva. Uz to imamo 20 sestara, fizioterapeuta i primalja koji su u različitim fazama izrade svojih doktorskih dizertacija.
• Ulažete u poboljšanje poučavanja i surađujete izvan Hrvatske?
Kontinuirano ulažemo u poboljšanje nastavničkih kompetencija i s time u skladu naš prodekan doc.dr.sc. Silvije Šegulja završio je poslijediplomski studij usavršavanja nastavničkih kompetencija „Time to teach in medicine” na Harvard Medical School u Bostonu. Ono što nas veseli je da je on jedini u Hrvatskoj koji ima završen ovakav program koji se temelji na iskustvu studenata, principu poučavanja na primjerima dobre prakse.

Ove godine naš je Fakultet dobio čak 5 projekata vezanih uz Erasmum blended intensive program (BIP), najviše na Sveučilištu. Nadalje, povezali smo se s Internacionalnom europskom školom javnog zdravstva (EHESP) iz Francuske koja školuje zdravstvene radnike i menadžere svih smjerova.
• Fakultet zdravstvenih studija surađuje i sa sportašima, a aktivan je i na polju inovacija?
Fakultet zdravstvenih studija potpisao je sporazumi o suradnji s Riječkim sportskim savezom. U okviru sporazuma nabavljeni su defibrilatori u sportskim objektima te smo organizirali edukacije o upotrebi istih te tečajeve oživljavanja sa sportske djelatnike.

Kako su inovacije, poduzetništvo i intelektualni kapital tri važna preduvjeta za razvoj društva, ostvarivanje naše ideje prvog patenta započeli dobivanjem sveučilišne potpore. Projekt UNIRI – Inova „Skrotalna potpora kirurškom liječenju na području perineuma” bio je početak i prvi korak prema dobivanju sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti koja su nam omogućila da se ostvari naš prvi europski patent.
• Osim navedenog, studenti sudjeluju i u drugim brojnim aktivnostima?
Veliki broj volonterskih sati studenata uložen je u rad u zajednici, počevši od održavanja rekreativnih vježbi za starije osobe u okviru projekta „Rijeka – zdravi grad”. Studenti fizioterapije sudjeluju u projektu „Razvoj ključnih fizioterapijskih vještina prvostupnika fizioterapije u domovima za starije i nemoćne” kroz stručnu praksu i na obostrano zadovoljstvo. Posebno bih istaknula ciklus znanstveno – popularnih predavanja „Zlatna generacija” u čijoj su provedbi sudjelovali studenti sestrinstva u vijećnicama grada Rijeke i Kastva, u ugodno klimatiziranim prostorima, koja su bila jako dobro posjećena.

U budućnosti nam je cilj pokretanje programa cjeloživotnog obrazovanja i nastavak rada u zajednici pokretanjem projekata vezanih uz promociju zdravlja svih dobnih skupina. Tu prvenstveno mislim na nastavak projekta „Rijeka - zdravi grad”, gdje će naši studenti i nadalje u našim prostorima koji su prozračni i klimatizirani te vrlo ugodni za vježbanje, provoditi vježbe za starije osobe.
Veliki će izazov biti i konkuriranje na znanstvenim i stručnim EU projektima gdje očekujem daljnji napredak i povećanje broja projekata, a samim time i veća ulaganja u kvalitetu nastave i znanost.
Cijeli intervju možete pročitati u 5. broju časopisa Prava klima.